Jak poprawić koncentrację u dziecka? Sprawdź zajęcia szachowe

Koncentracja, czyli zdolność skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach to umiejętność, która jest w obecnych czasach nie do przecenienia. Naukowcy ocenili, że współczesny przeciętny mieszkaniec globu, podczas zaledwie jednej wizyty w supermarkecie podejmuje więcej decyzji niż człowiek prehistoryczny przez całe swoje życie.

W takim ujęciu problemu, koncentracja jest jedną z najważniejszych umiejętności, która pomoże dziecku w sprawny i szybki sposób radzić sobie z dużą ilością zadań, z jaką zmaga się na co dzień.

Jak poprawić koncentrację dziecka?

W jaki sposób można poprawić zdolność koncentracji? Jak pracować nad skupieniem dziecka? Do dyspozycji mamy wiele narzędzi, a najważniejsze jest ich dostosowanie do wieku pociechy. O ile nastolatkowi można zaproponować gry strategiczne czy zaawansowane ćwiczenia opracowane przez specjalistów, o tyle przedszkolak, czy uczeń młodszych klas podstawówki rozwija zdolność skupienia w sposób naturalny. Małe dziecko warto zachęcać do wykonywania czynności, które ją doskonalą, a jednocześnie sprawią maluchowi przyjemność. Oto popularne propozycje zabaw rozwijających koncentrację dziecka:

  • memory,
  • domino,
  • rebusy,
  • sudoku,
  • zabawy obserwacyjne (układanie pytań w formie zagadek do właśnie obejrzanego filmu czy przeczytanej historii),
  • gry słowne (zapamiętywanie jak największej liczby wyrazów spośród przeczytanych, słowotwórstwo – wymyślanie nowych słów, popularna gra w wymyślanie wyrazu na głoskę kończącą wyraz wymyślony przez poprzedniego gracza).

Doskonałym i sprawdzonym sposobem na trening koncentracji jest również gra w szachy, która w szczególności polecana jest przez specjalistów zajmujących się rozwojem dziecka. Poza ćwiczeniem umiejętności koncentracji, przynosi również inne korzyści – poszerza zdolności matematyczne, usprawnia logiczne myślenie i uczy podejmowania decyzji.

Szachy – poprawa koncentracji udowodniona naukowo

Zdolność do skupienia uwagi na tym, co młody człowiek wykonuje w danej chwili pozwala na szybsze przyswojenie wiedzy, odrobienie zadania domowego, czy wreszcie poradzenie sobie z trudną klasówką lub ustną odpowiedzią, kiedy znajdzie się pod dodatkową presją czasu i oceny. To dlatego już od najmłodszych lat warto wprowadzać w codzienną rutyną rozmaite ćwiczenia na koncentrację dziecka, najlepiej w formie zabawy.

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na poprawę umiejętności skupienia na wykonywanych przez dziecko czynnościach, naucz grać je w szachy. Trening można rozpocząć nawet w wieku przedszkolnym, pozwalając na początku zapoznać się maluchowi z figurami i szachownicą, stopniowo przechodząc do odpowiedniego ich ustawienia, podstawowych ruchów, a wreszcie właściwej gry.

Ucząc dziecko nie należy się spieszyć – szachy to nie jednorazowa rozrywka, lecz zabawa na dłuższy czas, niekiedy nawet na całe życie. Efekty w postaci poprawy koncentracji przynosi stopniowo, lecz trwale, co udowadniają liczne badania naukowe.

Profesor Boruch z Uniwersytety w Pensylwanii przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że już po 30 godzinach nauki królewskiej gry dzieci lepiej radzą sobie z testami matematycznymi, a poprawa zdolności logicznego myślenia i koncentracji poprawia się przeciętnie o 17 procent po zaledwie kilku tygodniach nauki gry w szachy. Grupa kontrolna dzieci, które w tym samym czasie ćwiczyły koncentrację w inny sposób, poprawiła te same umiejętności o zaledwie 5 procent.

Jak ćwiczyć koncentrację dziecka grając z nim w szachy?

Każdy, kto gra w szachy, albo miał choć okazję zapoznać się z jej zasadami wie, że rozgrywanie partii nie jest łatwym zadaniem. Dla małego dziecka zawiłości strategiczne nie będą oczywiście na tyle interesujące, żeby poświęciło wiele czasu i uwagi samym szachom. Dla przedszkolaka bardziej istotny niż sama gra, jest czas spędzony z mamą czy tatą. W przypadku dzieci starszych, natomiast, doskonałym argumentem do kontynuowania nauki może być możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami.

Dlatego domowa nauka gry w szachy jest doskonałym pomysłem na początek – później warto rozwijać pasję zapisując dziecko do kółka szachowego, gdzie nie tylko zdobędzie kolejne umiejętności pod okiem fachowców, ale również doskonale będzie się bawiło wśród innych dzieci o podobnych zainteresowaniach.