Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jakie wybrać?

Późny wiek przedszkolny i pierwsze lata podstawówki to czas, w którym większość rodziców decyduje się po raz pierwszy zapisać swoją pociechę na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jest to podejście racjonalne, ponieważ pięcio-, sześcio- czy siedmioletni osesek już na tyle duży, że rzeczywiście będzie zainteresowany poprowadzonymi ciekawie i umiejętnie warsztatami, a jednocześnie zdolny do zachowania minimalnej dyscypliny, jakiej wymaga uczestniczenie w takich zajęciach.

Na co jednak się zdecydować, żeby poza miło spędzonym czasem, dodatkowe zajęcia dla dzieci zapewniły przedszkolakowi czy uczniowi również dodatkowe korzyści? Z bogatej oferty propozycji dostępnych na rynku najlepiej wybrać takie, które niezależnie od wrodzonych zdolności oraz zainteresowań, pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

 

Sport, czyli zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu i w szkole

Zajęcia sportowe to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dzieci, które mają ogromną potrzebę ruchu, jak i dla tych, które przeciwnie, unikają sportu jak ognia. W przypadku maluchów dysponujących dużymi pokładami energii, zajęcia sportowe pozwolą rozładować emocje i w konsekwencji wyciszyć się, zdyscyplinować i skupić. Z kolei dzieciom, które nie radzą sobie dobrze z piłką, bieganiem czy jazdą na rowerze, dadzą więcej pewności siebie. Regularny trening, niezależnie od sportowej dyscypliny, zawsze zwiększa koordynację ruchową, a tym samym chęć do udziału w zabawach sprawnościowych.

 

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – nauka gry na pianinie

Jeśli szukamy dla naszego dziecka zajęć niezwiązanych ze sportem, zastanówmy się nad nauką gry na pianinie. Dość utartym poglądem jest, że nie ma sensu uczyć gry na instrumencie dziecko, które nie przejawia szczególnych talentów muzycznych. To błąd. Oczywiście, bez słuchu muzycznego nikt nie stanie się pianistą, jednak pomyślmy o tym instrumencie w inny sposób. Nauka gry na pianinie to przede wszystkim koordynacja wrokowo - słuchowo – ruchowa oraz synchronizacja obydwu półkul mózgowych. Żeby zagrać nawet prosty utwór, dziecko musi rozpoznać nuty, następnie wybrać odpowiednie klawisze, kontrolując działania za pomocą zmysłu słuchu. Przy trudniejszych utworach dochodzi jeszcze gra lewą ręką innych dźwięków niż prawą, co wspiera rozwój mózgu.

 

Szachy – doskonały pomysł na dodatkowe zajęcia dla dzieci

Podobnie jak pianino, synchronizacja półkul mózgowych ma miejsce podczas gry w szachy i to właśnie one mogą stanowić ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci. Nauka gry w szachy z pewnością kształtuje osobowość ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje, kreatywności, umiejętności przegrywania i niepoddawania się przeciwnościom. Doskonale wpływa również na mózg dziecka. Oto najbardziej istotne zalety szachów w zakresie rozwoju intelektualnego:

  • rozwój umiejętności matematycznych oraz krytycznego myślenia. Zaobserwowano korelację pomiędzy grą w szachy a osiągnięciami naukowymi, szczególnie w dziedzinie matematyki i analizy przestrzennej,
  • synchronizacja półkul mózgowych. Dojrzali szachiści używają w grze obydwu półkul mózgowych. Prawa półkula odpowiada za wyszukiwanie wzorców z już rozegranych partii, natomiast lewa - za analizę sytuacji. Synchronizacja danych z jednej i drugiej półkuli mózgowej prowadzi do podjęcia ostatecznej decyzji.
  • myślenie wzorcowe. Po rozegraniu partii szachów w pamięci dziecka pozostają określone ustawienia. Gracz czerpie z tych wzorców przy kolejnej partii, modyfikując nietrafne wcześniej wybory,
  • myślenie maszynowe. Każdy szachista musi uporządkować podczas gry liczne warianty, partie rozegrane w przeszłości oraz oceny pozycji, które wpływają na jego kolejny ruch. Dokonuje podobnej analizy jak komputer, wykorzystując logiczne ciągi zdarzeń do podejmowania coraz lepszych decyzji,
  • łatwiejsze radzenie sobie z problemami. Im częściej i im dłużej dziecko gra w szachy, tym mniej angażuje odpowiedzialną za długoterminowe uczenie się część przyśrodkowego płata skroniowego mózgu, a tym bardziej płat czołowy, który z kolei odpowiada za rozwiązywanie problemów. Rozwijany płat czołowy z kolei, pomaga dobrze rozwiązywać nie tylko problemy szachowe, ale również te życiowe.

 

Poza wszystkimi zaletami rozwojowymi tej gry, szachowe zajęcia dodatkowe dla dzieci są dla nich również, a może i przede wszystkim, źródłem przyjemności i czasem miło spędzonym z rówieśnikami.