Blog

Sprawdź co u nas słychać!

Obozy młodzieżowe na Mazurach - wakacje 2023 z firmą WakacjeiFerie


Obozy młodzieżowe na Mazurach. Mazury to idealne miejsce na letni wypoczynek. Jeśli szukasz miejsca, w którym Twoje dziecko będzie miało okazję nie tylko odpocząć, ale też spędzić czas aktywnie, warto zwrócić uwagę na obozy młodzieżowe organizowane przez firmę WakacjeiFerie. W ofercie znajdziesz wypoczynek nad jeziorem, paintball, tenis ziemny, jazdę konną, gry i zabawy dla dzieci oraz kajaki. O czym warto wiedzieć, planując wyjazd?

czytaj więcej

Jak poprawić koncentrację u dziecka? Sprawdź zajęcia szachowe


Koncentracja, czyli zdolność skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach to umiejętność, która jest w obecnych czasach nie do przecenienia.

czytaj więcej

Szachy jako forma terapii - postaw na rozwój intelektualny dziecka


Gra w szachy stwarza ogromne możliwości dla rozwoju dziecka.

czytaj więcej

Dlaczego gra w szachy jest dobra dla przedszkolaków?


Choć nauka gry w szachy może wydawać się zbyt dużym wyzwaniem dla kilkulatków, warto podjąć jej trud.

czytaj więcej

Wpływ szachów na rozwój intelektualny dziecka


Obecny rozwój techniki pozwala na przeprowadzenie obserwacji i doświadczeń, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były niemożliwe do wykonania.

czytaj więcej

Gra w szachy online vs tradycyjne zajęcia szachowe


Szachy online stały się w ostatnich latach ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zajęć i rozgrywek szachowych.

czytaj więcej

Klub szachowy Chess for Kids - postaw na rozwój swojego dziecka i zapisz je na zajęcia!


Obecnie dzieci w wieku szkolnym mają do wyboru mnóstwo różnorodnych zajęć dodatkowych, dzięki którym mogą rozwinąć swój intelekt, talenty oraz pasje.

czytaj więcej

Zajęcia pozalekcyjne w Twojej szkole - postaw na szachy z Chess for Kids!


Szukasz ciekawej opcji spędzania wolnego czasu przez Twoje dziecko oraz niebanalnej propozycji zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych?

czytaj więcej

Zajęcia szachowe dla dzieci? Sprawdź Chess For Kids!


Szukasz inspiracji, jak znaleźć dobrych szachistów, którzy podzielą się z Twoim dzieckiem swoją wiedzą oraz doświadczeniem?

czytaj więcej

Historia szachów i legenda z nimi związana


Historia szachów sięga VI wieku, kiedy to gra pojawiła się w Persji, docierając do niej z Indii. W perskim utworze poetyckim powstałym na przełomie VII i VIII w. opisana została ówczesna historia szachów oraz przedstawione zasady gry. Kolejno szachy znalazły uznanie w krajach arabskich, do których trafiły po podbiciu Persów przez Arabów, a stąd rozprzestrzeniły się na Europę.

czytaj więcej

Remis w szachach - kiedy występuje?


Mimo swojej specyfiki, szachy to forma rywalizacji, a jako taka polega na dążeniu stron przeciwnych do własnego zwycięstwa. I rzeczywiście, większość partii kończy się wygraną jednego z graczy oraz porażką oponenta. Niekiedy jednak rozgrywka ma swój finał w postaci szachowego remisu.

czytaj więcej

Szachy - ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!


Szachy są grą, która ma bardzo długą tradycję – znana była już z całą pewnością w VI wieku w Persji, a następnie w krajach arabskich, skąd trafiła do Europy. Tu jej złoty okres przypadł na renesans – przy planszy z bierkami zasiadali głównie przedstawiciele wyższych warstw społecznych. Jednak nie tylko królowie, magnaci i szlachta, ale również mieszczanie grywali w szachy.

czytaj więcej

Szachy solo – dlaczego warto grać przeciwko samemu sobie?


Jak nauczyć się grać w szachy? Najlepszą metodą na opanowanie tej niełatwej umiejętności jest oczywiście trening. Żeby rozwijać się i podnosić poziom swoich rozgrywek należy grać jak najczęściej. A co jeśli mimo chęci i wolnego czasu nie jesteśmy w stanie tego zrobić z powodu… braku odpowiedniego przeciwnika?

czytaj więcej

7 powodów, dla których warto grać w szachy!


Gra w szachy nie należy do łatwych. Wymaga opracowania strategii, które trzeba modyfikować na bieżąco, ciągłego podejmowania decyzji, a także systematyczności. Angażuje jednocześnie często przeciwstawne umiejętności intelektualne po to, żeby zaplanować zwycięską taktykę. Dlaczego warto grać w szachy?

czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko przegrywać?


Pewnego dnia grając z naszą pociechą w Czarnego Piotrusia albo prostą planszówkę przychodzi nam na myśl, że czas przestać “podkładać się” kilkuletniemu brzdącowi i postanawiamy rozegrać partyjkę niemal jak równy z równym. Wtedy ze zdziwieniem stwierdzamy, że nasze dziecko nie umie przegrywać. Stawiamy sobie pytanie jak nauczyć nasze dziecko przegrywać?

czytaj więcej

Jak wygrać partię szachów?


Jeśli jesteś początkującym graczem, z pewnością zadajesz sobie i innym pytanie o to, jak szybko wygrać w szachy. Nie nastawiaj się jednak na wygraną w każdej pojedynczej rozgrywce. Na pewno już masz świadomość, że umiejętność gry w szachy to skomplikowany proces i doskonali się ją przez długie lata, a nawet śmiało rzec można, że przez całe życie.

czytaj więcej

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jakie wybrać?


Późny wiek przedszkolny i pierwsze lata podstawówki to czas, w którym większość rodziców decyduje się po raz pierwszy zapisać swoją pociechę na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jest to podejście racjonalne, ponieważ pięcio-, sześcio- czy siedmioletni osesek już na tyle duży, że rzeczywiście będzie zainteresowany poprowadzonymi ciekawie i umiejętnie warsztatami, a jednocześnie zdolny do zachowania minimalnej dyscypliny, jakiej wymaga uczestniczenie w takich zajęciach.

czytaj więcej

Jak grać w szachy? Zasady gry dla początkujących!


Jak grać w szachy? Aby zacząć swoją przygodę z szachami, wystarczy poznać reguły poruszania się bierkami oraz warunki zwycięstwa. Większość ludzi zakłada, że ta gra jest zbyt skomplikowana i już na samym starcie rezygnuje z podjęcia jakichkolwiek prób zaznajomienia się z szachami.

czytaj więcej

Otwarcia szachowe i książkowe ruchy


Partię szachów możemy podzielić na trzy fazy: debiut, grę środkową oraz końcówkę. W każdej z nich koncentrujemy się na innych elementach gry. Każdy początkujący szachista, który chce poprawić swój poziom powinien poznać podstawowe założenia strategiczne, dzięki którym może grać lepiej - w tym tekście skupimy się na otwarciach szachowych.

czytaj więcej

Refleks szachisty – znaczenie. Obalamy mity!


Refleks szachisty - co to znaczy? W mowie potocznej tym terminem określa się osoby ze słabym refleksem, flegmatyczne, niemrawe czy też wykonujące jakąś czynność w żółwim tempie. Jest to spowodowane błędnym wyobrażeniem o tym, jak wygląda gra w szachy.

czytaj więcej